Noen bedrifter har deler av sin virksomhet som ikke skal inkluderes i skattemeldingen og årsregnskapet. For å håndtere dette, kan du opprette en avdeling som knyttes mot næringstypen «ikke næring» i Tripletex. Da vil alle bilag hvor denne avdelingen er kostnadbærer holdes utenfor skattemeldingen.
For å kunne opprette en avdeling for ikke næring, må du først aktivere avdelingsregnskap i Tripletex-kontoen din.
Dette aktiveres under Regnskap > Innstillinger > Regnskapsinnstillinger > seksjonen «Bokføring». Her huker du av for «Avdelingsregnskap». På den samme siden huker du av for «Virksomheten har flere næringer».
Når dette er gjort, kan du opprette en ny avdeling under Selskap > Avdelinger. Trykk på «Ny avdeling» øverst til høyre.
Gi avdelingen et passende navn, og velg «Ikke næring» som næringstype. Alle bilag som føres mot denne avdelingen vil dermed holdes utenfor skattemeldingen, men fortsatt være en del av årsregnskapet.
Tripletex kan ikke hjelpe deg med svar om regnskapsføring i ditt selskap. Veiledningen og eksemplene du finner her baserer seg på generelle eksempler i årsoppgjørsmodulen, og det vil kunne være andre regler som gjelder for ditt selskap. Trenger du hjelp med regnskapet kan du ta kontakt med en av de dyktige regnskapspartnerne våre. Her finner du regnskapskontorer som tilbyr rådgiving på timesbasis.