Bankkontonummer til skatteoppkreveren, som kommer opp når man skal betale skatt og arbeidsgiveravgift, hentes fra a-meldingen og tilhørende tilbakemelding.
Dette kontonummeret kommer da fra a-ordningen og er noe Skatteetaten sender ut. Det er ikke et nummer som Tripletex genererer.
Kontonummeret hentes på bakgrunn av bedriftens registrerte forretningsadresse i Brønnøysundregistrene. Man skal betale skatt og arbeidsgiveravgift til skatteoppkreveren (kemneren) i den kommunen der bedriften har sitt hovedkontor.
NB! Man skal betale skatt og arbeidsgiveravgift til samme skatteoppkrever i hele inntektsåret, selv om bedriften flytter forrretningsadresse til en annen kommune i løpet av året.
Eksempel:
Bedriften AS flytter forretningsadresse fra Trondheim til Oppdal i april2016. Men siden det er forretningsadressen Bedrifen AS er registrert på pr. 01.01.2016 som avgjør hvor Bedriften AS skal betale skatt og arbeidsgiveravgift i inntektsåret 2016, vil fortsatt kontonr. til skatteoppkreveren i Trondheim komme opp når Bedriften AS skal betale skatt og arbeidsgiveravgift for 3.termin (mai & juni).
Kontonummer til skatteoppkreveren i Oppdal vil først komme inn når selskapet skal betale skatt og arbeidsgiveravgift for 1. termin 2017.
* Det kommer ikke noe kontornr. når jeg skal betale skatt og arbeidsgiveravgift. Feltet er blankt:
Hvis man opplever at det ikke kommer noe bankkontonr. når man skal betale skatt og Arbeidsgiveravgift, så kan det være fordi selskapet nylig er registrert i Brønnysundregistrene (Enhetsregisterert), og at skatteetaten dermed ikke har fått oppdatert dette i sine registre.
Da kan man selv finne korrekt kontonummer til skatteoppkreveren bedriften har tilhørighet til på Skatteetatens sider. Her finner man en oversikt over alle skatteoppkreverne i Norge inndelt etter fylker. Se her: Kontonumre til skatteoppkreverne.