Flere steder i årsoppgjørsmodulen kan du bruke funksjonen «Autofiks». Når du bruker den, bokfører Tripletex de nødvendige sluttposteringene for deg automatisk.
Tripletex tar alltid høyde for hva som allerede er bokført. I tilfeller der du har bokført noe manuelt fra tidligere, vil Autofiks-knappen generere en differanseføring slik at totalen blir riktig.
Bilagene som bokføres havner i en egen bilagsserie og får beskrivelsen «Automatisk bokført», slik at det er lett å finne frem bilagene i etterkant.
Eksempler på automatisk bokførte bilag
Oversikt over automatisk bokførte bilag
For å se alle Autofiks-bilag går du til Bilag > Bilagsoversikt > sorter på året det gjelder, og velg «Synkende» i feltet «Sortering».
I bilagsoversikten ser du alle bilagene på 1610000-serien i synkende rekkefølge. Trykk på bilagsnummer om vil se nærmere på bilagene.
Reversere/slette automatisk bokførte bilag
I Tripletex kan du slette siste bilag i en nummerserie. Det er derfor mulig å slette alle disse bilagene, så lenge du alltid sletter det siste bilagsnummeret i serien.
Om du ønsker å «nulle ut» et Autofiks-bilag må du først trykke deg inn på bilagsnummeret det gjelder. Legg deretter til nye identiske rader, men med motsatt kontering på debet og kredit. Husk å lagre etterpå.
I dag er det ikke mulig å reversere et Autofiks-bilag. Denne funksjonen kommer i løpet av 2024.
Tripletex kan ikke hjelpe deg med svar om regnskapsføring i ditt selskap. Veiledningen og eksemplene du finner her baserer seg på generelle eksempler i årsoppgjørsmodulen, og det vil kunne være andre regler som gjelder for ditt selskap. Trenger du hjelp med regnskapet kan du ta kontakt med en av de dyktige regnskapspartnerne våre. Her finner du regnskapskontorer som tilbyr rådgiving på timesbasis.